Magdaléna Strejčková

O mně

„Jsem obyčejný člověk, který dostal do vínku notnou dávku temperamentu, romantiky, smyslu pro humor a kreativity. Víru. Skvělé rodiče, sourozence, vzdělání, práci. Pak jsem vyfasovala
i jednoho velkého báječného mužského a dům. Následně dva malé (mužské, ne domy). A jako bonus holčičku k tomu. Širokou rodinu, hluboké přátelské vztahy, daleko k nudě.
Psavost i spavost.
Ze života radost.
A to je víc než dost na to, že jsem tu jen host…“

Já-host, mám dnes hosty. Vítejte, kdo právě čtete tyto řádky. A chcete-li o mně vědět ještě něco víc…

Můj život se točí kolem slov.

Slovo mluvené
Mluvím ráda. Od mala jsem upovídaná. V dramáku tehdejší olomoucké „lidušky“ jsem se mohla vymluvit a tvořivě vyřádit dosyta. Divadlo, přednes, literatura. A vydrželo mi to po celý život.
V recitaci jsem našla velkou zálibu, spoustu textů si pamatuji a mám ráda dodnes.

Slovo psané
Šlo ruku v ruce s tím mluveným. Už v dětství jsem si vymýšlela a zapisovala příběhy, psala si deník. Slohovky pro mě byly nejoblíbenější školní aktivitou, literární soutěže jsem vyhledávala.
A tam to možná nenápadně začalo…
Přišel čas našeho prvního PC a vše šlo snadněji. Mojí první počítačovou a autorskou zkušeností se na nějaký čas staly i stránky www.moje-rodina. A navíc se mé slovo mluvené i psané dál tříbilo také na fakultě pedagogické a později i divadelní.

Slovo mateřské
Muselo ven. Poté, co do mého života přišel manžel a postupně tři děti, začala jsem intenzivně plnit šuplík postřehy, dojmy, naplňujícími momenty z mého rodičovství. Náš rodinný život se stal bezednou inspirací okamžiků, které si říkaly o zvěčnění. Mateřství přinášelo každodenní radosti i trable, nápadů bylo tolik! A tak jsem prostě začala psát!

Slovo do Rodinného života
Ano, inspirace bylo tolik, že jsem během své mateřské dovolené kývla na nabídku olomouckého Centra pro rodinný život a začala pravidelně svými fejetony přispívat do časopisu Rodinný život. To jemu vděčím za to, že mě stálé termíny uzávěrek nutily psát a tvořit dál, že jsem literárně nekrněla a učila se psát „na dané téma“.

Slovo tištěné
A pomyslný šuplík se plnil. A dalo to na knížku. Pídila jsem se dlouho po tom, kde a kdo mi ji vydá, ale je to tak těžké začít. Na impuls jedné vážené známé jsem se přestala prosit a vydala ji sama. To už manžel pracoval v tiskařině a začalo to do sebe zapadat. Celou tuto odvážnou akci zaštítil Jiří Brauner. Vše si na doporučení našeho společného známého přečetl a pod svým nakladatelstvím pomohl knížku vydat. Tak se zrodily Drobotiny. O drobotině, kterou jsem měla doma. Po čase stejným procesem následovaly Životnosti. O životě, co přinášel a bral. A pak chvíli pauza. Nová vlna inspirace přišla s odstupem a narozením našeho třetího dítěte – tentokrát holčičky. Vznikla kniha Dotřetice

Slovo nahrávané
… ve studiu radia Proglas, radia TWR, Českého rozhlasu Olomouc. Rozhovory a ukázky z knížek vysílané do éteru mě posunuly zase o kousek dál…

Slovo audio
Tři knihy, pravidelné příspěvky do časopisu Rodinný život a návštěvy v rozhlasových studiích doplnil další autorský počin. Na výzvy mnohých známých, nestíhajících a raději poslouchajících než čtecích vzniklo audio cd vybraných fejetonů nazvané Moje rodinné etudy. Mé životní etudy svými klavírními na něm doprovází klavírista Jakub Zahradník.

Slovo do pranice
To přišlo s končící mateřskou. Kam se mnou? Do školství, kde jsem před první mateřskou začínala a ráda jako „prvostupňařka“ několik let působila jsem se nevrátila. Mou realizací se postupně stalo olomoucké Dramacentrum. To zřizuje Sdružení D, kde jsem zakotvila, protože se mi moc líbí aktivity, které nabízí, považuji je za dobré a v dnešní době tolik potřebné. Tady lektoruji, tvořím, koordinuji, vytvářím nové programy a realizuji se při nich s dětmi. Skvěle se při této práci doplňuje a kloubí kantořina s divadlem.

Slovo lektorské a autorské
Jsem mohla začít rozvíjet i ruku v ruce s nabídkami center pro rodinu a dalších organizací tu a tam zrealizovat nějaký program pro maminky samotné nebo s dětmi či jen tak autorsky pobýt a číst… Postupně jsem navázala spolupráci s organizací YMCA, s CPR Jitřenka, RC Heřmánek, RC Provázek, dostala nabídku k účinkování na Benefičním večeru v Praze u Kapucínů, v městské knihovně v Olomouci.

Slovo Boží
Říká, že komu bylo dáno, má hřivny množit... Postupně si tu mozaiku skládám. A s každým dnem stále víc ten obraz ve zpětném zrcátku svého života vidím a chápu.

Slovo poslední
Věřím, že zatím nepadlo. V hlavě mám totiž ještě tolik smělých plánů a snů…


Po domluvě nabízím autorská čtení pro společenství maminek spojená s prodejem knih a autogramiádou, prožitkové programy pro rodiče s dětmi a literární příspěvky.Moje rodinné etudy


Moje rodinné etudy

Vybrané fejetony z knih Drobotiny, Životnosti a Dotřetice pro všechny nestíhající vzít do rukou knížku vycházejí v audioverzi. Sama jsem je pro vás načetla, klavírními etudami mě doprovází Jakub Zahradník.

cena cd: 100 Kč
cena stažení: 40 Kč
vydáno:
2013


   KOUPIT CD   

 


© Magdaléna Strejčková 2015